Annak ellenére, hogy a prognoszták nem tudnak konszenzusra jutni a gazdasági világválság jelenlegi helyzetét illetőn, idei állásbörzéken, a kiállítók létszámát tekintve, a 2009-hez képest, kevésbé lesz érezhető a recesszió. A tavaszi állásvadász idényben, az előzetes becslések szerint, a tavalyinál több céget várnak a két legnagyobb hazai börze szervezői.
Műegyetemi Állásbörze
Az idén 29. alkalommal rendezik meg a BME állásbörzét, április 14-én és 15-én, 10-17 óráig fogadják a látogatókat a szervezők, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Központi épületében. A rendezvényt megelőzően a felsőoktatási intézmény jóvoltából idén is lehetőség nyílik a Felkészítő Napokon való részvételre, március 16-tól április 8-ig. A programsorozat célja, hogy felkészítse a végzős illetve alsóbb évfolyamos diákokat az álláskeresés buktatóira és hasznos tippekkel lássa el, az interjúkkal, önéletrajzírással kapcsolatban. Persze mindezt az internetről is le lehet lesni, mégsem mindegy azonban, hogy pályázó a világhálón keringő sok száz CV minta valamelyikére hagyatkozva állítja össze önreklámját, vagy szakemberek által irányítottan kezd hozzá az önéletrajzíráshoz/átíráshoz. Az ingyenes felkészítő mellett szól az a vállalás is, mi szerint, a látogatók munkajogi és munkaprotokoll előadásokon is részt vehetnek. Az állásinterjúra való felkészülést, az előadásokon szerezhető elméleti tapasztalatok kiegészítéséül, gyakorlat orientáltan képzelik el a szervezők.
Az állásbörze hirdetményében minden évben meghívja a bölcsész hallgatókat is, a mérnöki, gazdasági, informatika és természettudományi karokon tanuló, vagy végzett diákokkal egyetemben, azonban -a korábbi évekhez hasonlóan- most se terem sok babér számukra. A kiállítók listája alapján, főként a mérnöki, gazdasági és informatikai képzésekben részt vevők lesznek a HR szakemberek fő célpontjai.
HVG állásbörze
A másik legnagyobb állásbörze rendezvényein, március 25-én és 26-án, a SYMA rendezvénycsarnokban, 10-18 óráig vehetnek részt az érdeklődők. A szervezők széles, a korábbiakhoz hasonló programkínálattal várják a látogatókat:
Idén is lesz lehetőség próbainterjúzni magyarul és angolul, írásképet elemeztetni a grafológus szakemberrel. Az önéletrajzuk ütőképességében bizonytalanok CV tanácsadáson vehetnek részt, ahogyan a kompetencia és személyiségtesztek segíthetnek választ találni a kezdeti nehézségek vagy a kudarcok miatt fásult álláskeresők fejében motoszkáló "Mit csinálok rosszul?" kezdetű önmarcangolásra is. Pihenésképpen, két standolás között érdekes előadások várják a látogatókat, mint például a "Mit érek én a válságból lassan ébredő munkaerőpiacon?", vagy az "Én, mint márka" című kerekasztal beszélgetések.
A hivatalos honlapon külön programsorozattal csábítják a mérnök, informatikus és pénzügyes hallgatókat. Főként az informatikusok figyelmébe ajánlják Nav N Go, Microsoft Magyarország, IBM és IT Service Hungary megbízottjának prezentációját és olyan ismeretterjesztő fórumokat, mint a "Miért jó heckelni?" c. előadás. A mérnököknek szóló programokról, többek közt a Nokia Komárom Kft., a Samsung Zrt., az Audi Hungaria és a Siemens PSE Kft. képviselői gondoskodnak. Míg a SYMA-ba látogató pénzügyesek is bővíthetik ismereteiket, a pénzügyi problémák és megoldási javaslataik terén, illetve megismerkedhetnek az üzleti szimulációk oktatásra vonatkozó trendjeivel.
A tavalyi HVG börzéhez hasonlóan, idén is megmérethetik tudásukat a pénzügyes illetve informatikus szakértelemmel felvértezett látogatók, az Óbudai Egyetem versenyének kihelyezett "elő feladatán" és a Diákmenedzsment Bajnokságon egyaránt.
Hogy is volt ez tavaly?
Mivel az idei börzékről a fentebb vázoltakon kívül, értelemszerűen nem sok konkrétumot lehet még tudni, így a tavalyi tapasztalatokból kell kiindulnia annak, aki a helyszínekre látogatás előtt akkurátusabban akarja felmérni a terepet.
2009-ben 9092 látogatója volt a HVG állásbörzének. A vendégek, a 83 stand 101 kiállítójának, 1577 konkrét allásajánlatából és az ezen felüli, több száz képzésből is válogathattak. Míg tavaly, a BME álláspiacán 145 kiállító, 2100 állásajánlattal jelent meg. Az ideális álláskeresőkre vonatkozó standerdek általánosságban, mind két börzén megegyeztek. A rendezvények kiállítói 1-3 éves munkatapasztalattal rendelkező hallgatókat, pályakezdőket, vagy diplomás szakembereket vártak az üres pozícióik betöltésére. Az egy-két európai uniós nyelv ismerete szintén előnyt jelentetett, de fontosabb szempont volt a folyton hangsúlyozott szakmai gyakorlat. A tavalyi börzéken készített felmérések szerint, a megkérdezettek 100 %-a beszélt legalább egy idegennyelven, társalgási szinten, és kb. 60%-uk szerzett szakmai tapasztalatot, tanulmányi ideje alatt.
A 2009-es HVG álláspiacon résztvevő kiállítók 83%-a kínált valamilyen gazdasági, pénzügyi szaktudást elváró pozíciót, 60%-uk a mérnökök számára lehetett érdekes és a pozíciók 47%-ára informatikai szaktudással rendelkező jelentkezőket vártak. Ez az arány a BME börzéjén a mérnökök javára pozitívan változott. A legkeresettebbek a villamosmérnökök voltak, az állásajánlatok 25%-a számukra volt meghirdetve, míg az informatikusok a szabad pozíciók 22%-ra, a gépészmérnökök 17%-ra, a műszaki menedzserek 10%-ra pályázhattak.
Kommentáld!